دوره 8، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1380 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mazaheri S. The Study of Triglyceride and Cholesterol Levels (HDL & LDL) in Patients with Ischemic Stroke Admitted in Sina Hospital of Hamadan City During One Year (1999-2000). Avicenna J Clin Med 2001; 8 (3)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-844-fa.html
مظاهری شهیر. بررسی تغییرات تری گلیسیرید و کلسترول به تفکیک LDL و HDL در بیماران با استروک ایسکمیک بستری در بخش نورولوژی بیمارستان سینا همدان در طول یکسال (79-1378) . مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1380; 8 (3)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-844-fa.html


چکیده:   (31172 مشاهده)

         یکی از عوامل خطرساز آترواسکروز و همچنین استروک ایسکمیک ، افزایش چربی‌‌های خون است. مطالعات متعددی در مورد تغییرات کلسترول ، تری گلیسیرید ، LDL وHDL در استروک ایسکمیک صورت گرفته است در این تحقیق تغییرات این متغیرها بر اساس سن، جنس و رابطه آنها با بقیه عوامل خطرساز مورد مطالعه قرار گرفته است. این مطالعه به این سؤال پاسخ می‌‌دهد که آیا بیماران ایرانی با توجه به رژیم غذایی ، سن و جنس و فرهنگ خاص خود می‌‌توانند با بیماران کشورهای دیگر تفاوتی داشته باشند یا خیر ؟ هدف از این مطالعه بررسی تغییرات تری گلیسیرید و کلسترول(HDL,LDL)در بیماران با استروک ایسکمیک بستری دربخش نورولوژی در طول یکسال (79-1378)است.

         در این مطالعه نوع تحقیق توصیفی مقطعی است و حجم نمونه 115 نفر از بیماران سکته مغزی ایسکمیک بستری در بخش اعصاب بیمارستان سینا همدان انتخاب شده است. پس از تائید تشخیص، نمونه خون به آزمایشگاه ارسال و نتایج وارد فرم تحقیقاتی شده است و نهایتا" نتایج با نرم افزار EPI6 آنالیز شده است. کلسترول و تری گلیسیرید زیر 200 میلی گرم در دسی لیتر و LDL زیر 130 میلی گرم در دسی لیتر و HDL بالای 35 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی و مخالف آن غیر طبیعی محسوب شده است.

         از بیماران مطالعه شده 54% مرد و 46% زن بودند. اکثریت ساکن شهر و حدود نیمی از بیماران با همی پلژی مراجعه کرده‌‌اند. حدود 58% افزایش کلسترول ، 49% افزایش LDL و 60% کاهش HDL را نشان دادند. در این مطالعه مشخص گردید که در سنین 68 تا 70 سالگی بیشترین افزایش کلسترول و LDL دیده می‌‌شود و این تغییرات در زنان بیشتر از مردان و در بیماران با پر فشاری خون بیشتر دیده می‌‌شود. در این مطالعه مشخص شدکه کلسترول ،LDL وHDL در بیماران با سکته مغزی ایسکمیک تغییرات معنی داری دارد(p< 0.05 ).

         به طور کلی در جامعه مورد بررسی ، پرفشاری خون و هیپرلیپیدمی به صورت افزایش کلسترول LDL و کاهش HDL به عنوان عوامل خطرساز اصلی سکته مغزی ایسکمیک می‌‌باشند و تری گلیسیرید نقش چندانی ندارند.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb