دوره 8، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1380 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (7068 مشاهده)

سوء هاضمه فانکشنال یک علت عمده مراجعه به مراکز درمانی است که در یک چهارم افراد جامعه بطــــور شایع دیــده می شود. درمان این عارضه با داروهای پروموتیلیتی نه تنها رضایت بخش نیست بلکه هزینه سنگینی را نیز به همراه دارد. هدف از اجرای این پژوهش ، سنجش اثربخشی داروهای گیاهی آویشن و مرزه و میکسچر آویشن در مقایسه با ترکیب دو داروئی رانیتیدین ـ متوکلوپراماید بود.

         مطالعه ازنوع کار آزمائی بالینی تصادفی شده بود. در این مطالعه که در سال 1377 انجام گرفت ، با روش نمونه گیری مستمر یکصد و هشتاد بیمار مبتلا به سوء هاضمه که از نظر عادت سیگار کشیدن ، نوع رژیم غذائی و گروه سنی مشابه بودند انتخاب و به طریق تخصیص اتفاقی در چهار گروه درمانی قرار گرفتند. گروههای درمانی بجز گروه چهارم به صورت دو سوکور به ترتیب قطره افشرده آویشن ، قطره افشرده مرزه ، میکسچر آویشن هرکدام به مقدار 10 قطره سه بار در روز به مدت یکماه و گروه چهارم رانیتیدین و متوکلوپراماید با مقدار روزانه 2 قرص رانیتیدین به فاصله هر 12 ساعت و 2 قرص متوکلوپراماید به فاصله هر 8 ساعت و به مدت یکــماه دریافت داشتند. لازم به تذکر است که در هر گروه تست اوره آز و هیستولوژی ازنظر هلیکوباکترپیلوری انجام گردید و هر گروه به دو زیر گروه تقریباً مساوی  هلیکوباکترپیلوری مثبت و منفی تقسیم شد.

         قطره افشرده آویشن در 6/55% ، افشرده مرزه در 3/53% ، میکسچر آویشن در 2/42% و ترکیب دو داروئی رانیتیدین ـ متوکلوپراماید در 2/42% از بیماران سبب برطرف شدن 75 درصد و بیشتر از علائم بیماری گردید (بهبودی کامل). اختلاف مشاهده شده در میزان بهبودی  گروههای درمانی گیاهی با گروه رانیتدین ـ متوکلوپراماید از نظر آماری معنی دار نبود. (05/0 P >)

         براساس مشاهدات مطالعه حاضر نمی توان فرضیه یکسان بودن تاثیر افشرده آویشن و افشرده مرزه و میکسچر آویشن با ترکیب دو داروئی رانیتیدین متوکلوپراماید را رد نمود.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.