دوره 8، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1380 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5754 مشاهده)

        یکی از متداولترین آزمونهای آماری در مجلات پزشکی و بهداشتی آزمون مجذور کای می باشد. به منظور مقایسه آزمونهای مجذور کای بکار برده شده در مقالات پزشکی و مقایسه آن با آزمون مجذور کای روند مطالعه ای مقایسه ای صورت گرفته است.

         در مقایسه این دو روش از نرم افزار EPI6 و زیر برنامه آزمون روند برای داده های کمی استفاده گردیده است. در این روش از جداول توافقی مندرج در مقالات مجلات علوم پزشکی که برای آنها آزمون مجذور کای انجام شده بود بهره گرفته شد. همچنین برای هر جدول انتخابی ، آزمون مجذور کای روند صورت گرفت. 

        بررسی حاضر نشان داد در حالیکه در برخی اوقات از آزمون مجذور کای ، ارتباط دو متغیر را از نظر آماری معنی دار نشان می دهد ، اما اگر از آزمون آماری مجذور کای روند استفاده شود رابطه از نظر آماری معنی دار نمی شود و بالعکس. 

        با توجه به اینکه استفاده نامناسب از روش آماری در یک تحقیق پزشکی و بهداشتی می تواند به نتیجه گیری غلط منجر شود و بکارگیری نتایج حاصل از این تحقیقات ممکن است مخاطراتی برای سلامتی انسانها در برداشته باشد، پیشنهاد می گردد از روشهای آماری مجذور کای با احتیاط بیشتری استفاده گردد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.