دوره 8، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1380 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6573 مشاهده)

       عفونت بعد از عمل شایعترین عارضه جراحی است که بوسیله بررسیها و گزارشات صبحگاهی در بخشهای آموزشی مورد تاکید قرار می گیرد. مهمترین راه مقابله با آن پیشگیری از بروز آن است و این میسر نمی شود مگر با شناخت راههای انتقال و الگوی بروز عفونت ، بنابراین بررسی فضای اتاق عمل ، ابزار جراحی و بدن بیمار مهم است. در این مطالعه با توجه به بروز عفونت بعد از عمل جراحی به بررسی الگوی بروز و عوامل موثر بر آن در سال 1375 پرداخته شده است.

        بهمین منظور مطالعه بصورت توصیفی ـ مقطعی (cross-sectional) بر روی 1085 نمونه تهیه شده از فضای اتاق عمل ، ابزار جراحی و بدن بیمار و کشت نمونه ها در دو محیط کشت ائوزین متیلن بلو و شکلات آگار انجام شد.

        تعداد 240 نمونه الوده گزارش گردید . میزان بروز عفونت اتاق عمل 22% بود. بیشترین فراوانی محل نمونه گیری آلوده مربوط به فضای اتاق عمل با تعداد 186 مورد معادل 5/77% بود ، 8/72% میکروبها به آنتی بیوتیکهای جنتامایسین و سیپروفلوکساسین حساس و 75% به آمپی سیلین و آموکسی سیلین مقاوم بودند.

        این مطالعه نشان داد شیوع عفونت در اتاق عمل بیمارستانهای آموزشی ، درمانی بالا بوده است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.