دوره 7، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1379 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (445229 مشاهده)

        هدف این مطالعه تعیین اثرات درمانی و عوارض جانبی ناشی از مصرف مفنامیک اسید (پونستان) در بیماران مبتلا به منوراژی در سال 72 در بیمارستان فاطمیه همدان می باشد.

        پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی می باشد که تعداد واحدهای مورد پژوهش با استفاده از Pilot study 100 نفر محاسبه گردیده است جهت دسترسی به اهداف پژوهش میزان خونریزی قاعدگی هر بیمار طی دو سیکل کنترل و مطالعه اندازه گیری و سپس مورد مقایسه قرار گرفت. سیکل کنترل بدون درمان و سیکل مطالعه با استفاده از مفنامیک اسید با دوز 500 میلی گرم سه بار در روز ( روزانه 1500 میلی گرم) به مدت 3 روز سپری شده است.

        یافته ها نشان می دهد که کاهش خونریزی بیماران پس از مصرف مفنامیک اسید بین حداقل 2% تا حداکثر 64% بوده و میانگین میزان کاهش خونریزی قاعدگی با استفاده از مفنامیک اسید cc71/45 (معادل37%) با انحراف معیار cc35 می باشد. همچنین شایعترین عرضه پس از مصرف مفنامیک اسید ، تهوع و پس از آن دل درد و اسهال می باشند.

        نتیجه نهائی اینکه مصرف مفنامیک اسید در کاهش خونریزی ناشی از منوراژی موثر است و هیچگونه عارضه پایدار و جدی ندارد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.