دوره 7، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1379 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4699 مشاهده)

هدف از این مطالعه تعیین فراوانی عفونت های ناشی از هپاتیت  C , B و ایدز در کودکان مبتلاء به تالاسمی ماژور که مکرر خون می گیرند و ارتباط آن با تعداد دفعات تزریق خون و وجود آماس کبدی می باشد.

    این مطالعه از نوع توصیفی تحلیلی مقطعی می باشد که در سال 1375 انجام گردیده ، جامعه آماری آن را 53 نفر از کودکان زیر 15 سال مبتلاء به تالاسمی ماژور در شهر همدان تشکیل می دادند و روش مطالعه ، پرکردن پرسشنامه و انجام آزمایشات ALT و HBsAg و HBsAb وanti-HCV وanti-HIV برای تمامی کودکان مورد بررسی بود .

    از 53 کودک مورد بررسی ، 22  نفر (5/41%) ، ALT بالا داشتند ، در 18 بیمار (34%) تست   anti-HCV مثبت و در بقیه آنها این تست منفی بود . در کلیه بیمارانی که تست anti-HCV مثبت داشتند ALT نیز بالا بود .در تمامی افراد مورد بررسی HBs.Ag و anti-HIV منفی بود .

    در کلیه افرادی که تست anti-HCV مثبت  بود ، ALT نیز بالا گزارش شده بود ، این مسئله تأکیدی بر هپاتیت مزمن در این بیماران می باشد . در کلیه بیماران تست anti HIV منفی بود که نشانگر شیوع پائین ایدز در همدان می باشد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.