دوره 7، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1379 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4816 مشاهده)

    با توجه به اهمیت شیردهی در سلامت جسمی و روانی کودک و نظر به اهمیت شناخت علل طول مدت شیردهی و با توجه به جدید بودن پژوهش در زمینه دود سیگار محیطی در دنیا و نبودن پیشینه پژوهش در ایران ، این تحقیق به منظور پاسخ به این فرضیه علمی که آیا بین دود سیگار محیطی با طول مدت شیردهی ارتباطی وجود داردیا خیر؟ بر روی مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1377 انجام شد.

    مطالعه به روش همگروهی بر روی 70 نفر از مادرانی که به طور معمول در تمام دوران بارداری و شیردهی در معرض دودسیگار اطرافیان قرار داشتند(بعنوان گروه مواجهه) و نیز 70 نفر از مادرانی که به طور معمول در معرض دود سیگار محیطی نبودند و به لحاظ سن، تحصیلات، وضعیت اشتغال مادر و نوع زایمان مشابه نمونه مواجهه بودند (بعنوان گروه بدون مواجهه) با روش نمونه گیری مبتنی بر هدف صورت پذیرفت . RR و AR نقش دود سیگار محیطی، طول مدت شیردهی محاسبه گردید.

    گروههای مورد مطالعه با یکدیگر مشابه بودند طول مدت شیردهی در زنانی که در معرض دود سیگار محیطی بودند ، 3/1 AWT IMAGE9/3 ماه ودر گروهی که در معرض دود سیگار محیطی نبودند 3/1 AWT IMAGE 8/4 ماه بدست آمد(001/0P<) . در گروه بدون مواجهه 57 درصد زنان بیش از 5/4 ماه شیردهی انحصاری داشتند و در گروه مواجهه به 31 درصد تقلیل یافت(001/0P<). زنانی که در معرض دود سیگار محیطی بودند ، شانس کاهش طول مدت شیردهی آنها 7/1 برابر افزایش می یابد.

    در مواجهه بودن با دود سیگار، مدت شیردهی را کاهش می دهد. تحقیق برای انتخاب بهینه، روش آموزشی را توصیه می نماید.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.