دوره 20، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1392 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 272-267 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Soheilifar S, Bidgoli M, Soheilifar S, Jafari M. Evaluating the Effect of Periodontal Dressing on Wound Healing after Periodontal Flap Surgery. Avicenna J Clin Med. 2014; 20 (4) :267-272
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-110-fa.html
سهیلی فر سارا، بیدگلی محسن، سهیلی فر ساناز، جعفری مهری. بررسی تأثیر استفاده از پک پریودنتال بر روی ترمیم زخم پس از جراحی فلپ پریودنتال. مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1392; 20 (4) :272-267

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-110-fa.html


1- ، bidgoli@umsha.ac.ir
چکیده:   (3704 مشاهده)

مقدمه و هدف: پس از جراحی پریودنتال، در اغلب موارد، ناحیه جراحی به وسیله پک جراحی پوشانده می شود. پیشنهاد شده است که پک ها می توانند احتمال عفونی شدن پس از جراحی، خونریزی وتشکیل بافت گرانولیشن را حداقل و ترمیم بافت ها را آسان کنند. هدف از این مطالعه تعیین تأثیر استفاده از پک پریودنتال بر روی ترمیم زخم و درد و خونریزی بیمار پس از جراحی فلپ پریودنتال است.

روش کار: در این مطالعه کارآزمایی بالینی، 33 بیمار مراجعه کننده به دانشکده دندانپزشکی شهر همدان مورد مطالعه قرار گرفتند. در طرح درمان بیماران این مطالعه حداقل دو ناحیه جراحی در دو طرف یک فک برنامه‌ریزی شده بود. تنها برای یک جراحی از هر فک پک استفاده شد. معیارهای ورود به مطالعه عبارت بودند از: میزان گستردگی تقریبا مشابه بیماری در دو سمت فک و نوع جراحی Modified Widman Flap مورد نیاز. اطلاعات به دست آمده به وسیله نرم افزار SPSS16 و با استفاده از آزمون های آماری مجذور کای و تی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: میانگین درد در بیماران در صورت استفاده و عدم استفاده از پک پریودنتال، به ترتیب، 1.73 و 2.79 بود که این اختلاف از نظر آماری معنی دار بود (0.05>P) اما برای سایر متغیرها شامل میزان تورم، خونریزی، قوام لثه، تشکیل بافت گرانولیشن، رنگ لثه و راحتی در تغذیه بیمار اختلاف آماری معنی داری در صورت استفاده و عدم استفاده از پکهای پریودنتال مشاهده نشد (P>0.05).

نتیجه نهایی: بر اساس یافته های مطالعه حاضر، استفاده از پک های پریودنتال برای کاهش میزان درد بیمار بعد از جراحی می تواند مفید باشد.

واژه‌های کلیدی: پک پریودنتال، ترمیم زخم، جراحی فلپ
متن کامل [PDF 132 kb]   (1529 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb