دوره 9، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پاییز 1381 )                   جلد 9 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afzali S. The Comparison of Atropine & Atropine + Oxime in Organophosphate Poisoning with Muscarinic Signs . Sci J Hamadan Univ Med Sci . 2002; 9 (3)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-770-fa.html
افضلی سعید. مقایسه اثرات درمانی آتروپین و آتروپین + اکسیم در مسمومین ارگانوفسفره با علائم موسکارینی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان. 1381; 9 (3)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-770-fa.html


استادیار گروه داخلی ـ پزشکی قانونی و مسمومیت ها، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (598 مشاهده)

حشره کشهای ارگانوفسفات گروه انتخابی درمیان حشره کشها دردنیا ی صنعتی امروز می باشند و شایعترین
عوامل مسمومیت رادربین حشره کشها به خود اختصاص میدهند. این سموم به دلیل مهار آنزیم استیل کولین استراز به خصوص درسیناپس های اعصاب پاراسمپاتیک باعث بروزعلائم موسکارینی وبا اثر برروی اعصاب سوماتیک باعث بروز علائم نیکوتینی میشوند ، بعلاوه سیستم عصبی مرکزی نیز ممکن است درگیر شود. دردرمان دارویی مسمومین با ارگانوفسفره استفاده از آتروپین و یکی از انواع اکسیم ها توصیه شده است و به خصوص اگر علائم نیکوتینی ظاهر شده باشد دادن اکسیمها ضروری میباشد. دراین مطالعه به مقایسه اثرات آتروپین به تنهایی وآتروپین+اکسیم دربیمارانی که در آنها تنها علائم موسکارینی ظاهر گردیده پرداخته شده است.

          در این مطالعه که از نوع کارآزمایی بالینی دو سوکور تصادفی شده میباشد تعداد140بیمار مسموم که به مرکز آموزشی درمانی سینا همدان مراجعه کرده و تنها درآنها علائم موسکارینی ظاهرگردیده بود به دو گروه تقسیم شدند و تحت دو درمان ذکر شده قرار گرفتند.

          نتایج درمان در این مطالعه به سه گروه بهبودی کامل ، بهبودی با عارضه ومرگ تقسیم شده و در موارد بهبودی کامل در درمان تک دارویی و دو دارویی به ترتیب 9/95% و9/87% در موارد بهبودی با عارضه
( عفونت های تنفسی) به ترتیب 1/4 %و6/7%و در موارد فوت در درمان تک دارویی ودو دارویی به ترتیب صفر و 5/4% را به خود اختصاص دادند.

          محاسبات و آزمونهای آماری با p-value>0.05 تفاوت معنی داری را بین این دو روش درمانی
نشان نداد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Scientific Journal of Hamadan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb