دوره 9، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1381 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khoshraftar E. Comparison Between Lidocaine , Fentanyl and Placebo on Hemodynamic Changes after Intratracheal Suction in ICU Patients . Avicenna J Clin Med. 2003; 9 (4)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-777-fa.html
خوشرفتار ابراهیم. بررسی مقایسه ای اثر لیدوکائین ، فنتانیل و پلاسبو بر تغییرات همودینامیک به دنبال ساکشن لوله داخل تراشه در بیماران بستری در ICU. مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1381; 9 (4)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-777-fa.html


چکیده:   (2408 مشاهده)

          ساکشن لوله تراشه در ICU می تواند سبب تغییرات همودینامیک گردد. برای کاهش این تغییرات می توان از داروها استفاده کرد. در این مطالعه اثر لیدوکائین ، فنتانیل و دارونمای وریدی قبل از ساکشن در کاهش تغییرات همودینامیک به دنبال ساکشن لوله تراشه در ICU مقایسه گردیده است.

          مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی شاهددار تصادفی شده می باشد که بصورت همزمان و موازی انجام شده است. ابزار جمع آوری داده ها به شکل پرسشنامه در دست محققین قرار گرفت. حجم نمونه 66 بیمار بود که بطور تصادفی و دو سو کور در سه گروه دریافت کننده فنتانیل ، لیدوکائین و پلاسبو قرار داده شدند. پس از تزریق داروی هر بیمار عمل ساکشن لوله داخل تراشه با تکنیک استاندارد انجام شده و تغییرات فشار متوسط شریانی ، ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن شریانی بلافاصله بعد ، 3 و 6 دقیقه بعد ثبت گردید. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون مشاهدات تکراری انجام شد.

          براساس مطالعه انجام شده تزریق لیدوکائین قبل از ساکشن از تغییرات همودینامیک و هیپوکسی بدنبال عمل ساکشن داخل تراشه جلوگیری کرده است و فنتانیل باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب در بیماران بدنبال عمل ساکشن گردید که برخلاف نتایج مطالعات قبلی انجام شده می باشد . همچنین عمل ساکشن در بیماران گروه شاهد باعث کاهش در فشار خون ، کاهش ضربان قلب و ایجاد هیپوکسی شده که مطابق با نظرات قبلی می باشد.

          نتیجه نهائی اینکه تجویز لیدوکائین داخل وریدی قبل از ساکشن لوله تراشه مانع تغییرات همودینامیک در
ICU می گردد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb