دوره 12، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1384 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 75-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5066 مشاهده)

  عفونت با ویروس  Human T cell Lymphotropic Virus type I (HTLV-1) منجر به اختلالات نورولوژیک متعددی می شود ، یکی از تظاهرات آن تروپیکال اسپاستیک پاراپارزی است که از 45 سال قبل مورد توجه نورولوژیست ها بوده است. این بیماری به صورت پاراپارزی پیشرونده با افزایش رفلکسهای تاندونی و علائم بابنسکی خود را نشان می دهد ، اختلال اسفنکتری یک تغییر زودرس است . پارستزی و کاهش حس عمقی و ارتعاش و آتاکسی نیز در این بیماری توصیف شده است. تشخیص قطعی این عفونت توسط جستجوی آنتی بادی بر علیه ویروس در سرم مسجل می شود. گزارشاتی وجود دارد که بهبودی با گاماگلوبولین به فرم تزریقی رخ می دهد ، اما عفونت با HTLV-I تظاهرات متعدد دیگری نیز دارد که در این گزارش به یک مورد نادر (تظاهر اولیه با فلج فاسیال دو طرفه صورت) آن پرداخته می شود.

          زن 41 ساله ، متأهل با تابلوی کلینیکی فلج فاسیال دو طرفه صورت و تقریباً بعد از 2 ماه با تابلوی بالینی میلیت به بیمارستان مراجعه می کند. در ارزیابی بالینی و پاراکلینیکی تشخیص بیماری HTLV-I داده می شود و به دلیل تسریع در روند علائم و همراهی فلج بولبار بعد از 2.5 ماه از بروز اولین علامت فوت می کند.

          روشهای انتقال احتمالی و خطر مواجهه با بیماری با توجه به میزان پایین عفونت HLTV-I در بیرون از مناطق اندمیک باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین بررسی نمودن آنتی بادی بر علیه بیماری در فرزندان این افراد توصیه می شود.

واژه‌های کلیدی: عفونت های ویروسی، فلج صورت، میلیت
متن کامل [PDF 315 kb]   (4151 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.