دوره 8، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1380 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (7602 مشاهده)

          واریسلا زوستر varicella-zoster یک بیماری نسبتا شایع پوستی است که بعلت فعالیت مجدد ویروس نهفته در فردی که قبلا به آبله مرغان مبتلا گشته عارض شده ومعمولا گرفتاری از نظر بالینی محدود به یک درماتوم عصبی میباشد. هدف از این مطالعه تعیین فراوانی خصوصیات بالینی و دموگرافیک بیماران مبتلا به زونا مراجعه کننده به درمانگاه پوست بیمارستان سینا همدان در سال 77-1373 می باشد.

          این پژوهش از نوع مطالعات توصیفی مقطعی گذشته نگر می باشدو جمع آوری نمونه به روش در دسترس وبا رجوع به پرونده بیماران صورت پذیر فته است وسپس مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفته است.

          از بین 10486 بیمار مراجعه کننده 173 نفر مبتلا به زوستر بوده که 6/1 درصد مراجعه کنندکان را تشکیل میدهد. 9/54 درصد از مبتلایان مرد بودند. 2/20 درصد بیماران را گروه سنی 69-60 تشکیل داده که دارای بیشترین فراوانی بود. در فصل تابستان بیشترین و در فصل بهار کمترین مراجعه وجود داشته است. درماتوم های گرفتار شامل توراسیک 41درصد، سرویکال 3/24 درصد، لومبوساکرال 1/23درصد و تری جمینال 6/11 درصد بود.گرفتاری در درماتوم  سمت راست بدن  4/47 درصد ودر سمت چپ 48درصد ودر 6/4 درصد دو طرفه بود.

          این مطالعه نشان می دهد که فراوانی بیماری زونا در زنان کمتر از مردان می باشد . همچنین بیماری در گروههای سنی پائین از فراوانی قابل توجهی نسبت به مطالعات انجام شده در کشورهای پیشرفته برخوردار است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.