دوره 7، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1379 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5197 مشاهده)

با توجه به نامشخص بودن وضعیت چاقی در دانش آموزان ابتدایی شهر همدان مطالعه حاضر با هدف بررسی شیوع چاقی در این گروه از جامعه آماری در سال تحصیلی 78-77 انجام شد.

در این مطالعه تعداد 2000 دانش آموز دبستانی 11-6 ساله شهر همدان (1000نفر پسر و 1000نفر دختر) مورد بررسی قرار گرفتند. معیار تعیین چاقی در این بررسی منحنی مرکز ملی آمار بهداشتی آمریکا (National Center for Health Statistics: NCHS) بود. بر اساس این منحنی افرادی که وزن برای قد آنها بالای صدک 90 بود چاق، و آنها که بالای صدک 95 بودند به عنوان افراد خیلی چاق تعریف شدند.

نتایج نشان داد که فقط 5/3 درصد کودکان دبستانی همدان چاق و 55/2 درصد خیلی چاق هستند. چاقی در دختران شایعتر از پسران بود (2/7 درصد در مقابل 4 درصد). اختلاف از نظر آماری معنی دار گردید ( P < 0.01).

از مقایسه میزان های بدست آمده با آمار مربوط به کشور های دیگر ، بخصوص کشور های اروپایی و آمریکا     می توان گفت که در حال حاضر چاقی  یک معضل بهداشتی درمانی برای جامعه ما محسوب نمی شود، این در حالی است که در بین بررسی شدگان در صد افراد لاغر رقم بالاتری را شامل می شد. (2/10 درصد).

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.