دوره 12، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1384 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 62-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mokhtari M, Fesharaki M, Makarian N. Effect of Selegiline on Pituitary- Gonad Axis and Spermatogenesis in Adult Male Rats. Avicenna J Clin Med 2005; 12 (1) :58-62
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-577-fa.html
مختاری مختار، فشارکی مهرآفرین، مکاریان نادیا. تأثیر داروی Selegiline بر محور هیپوفیز- گناد و تغییرات بافتی بیضه در موش های صحرایی نر بالغ. مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1384; 12 (1) :58-62

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-577-fa.html


1- ، moktar_mokhtary@yahoo.com
چکیده:   (9009 مشاهده)

دارویSelegiline  یک مهار کننده آنزیم مونوآمینو اکسیداز (MAO) از نوع B است. با توجه به اهمیتی که این دارو در درمان بیماریهای عصبی مانند پارکینسون، آلزایمر و افسردگی دارد و نقش گسترده آن در درمان بیماریها، اثرات جانبی این دارو بر محورهای آندوکرینی بدن بسیار مهم است. در این مطالعه اثر داروی Selegiline بر محور هیپوفیز- گناد و روند اسپرماتوژنز به منظور ارزیابی عملکرد بیضه مورد بررسی قرار گرفته است.

          حیوانات مورد استفاده 32 سر موش صحرایی نر بالغ از نژاد Wistar بودند که به چهار گروه 8 تایی در قالب گروههای تجربی و کنترل تقسیم شدند. دارو با مقادیر (mg/kg.B.W) 15, 10 , 5 به گروههای تجربی (B,C,D) به مدت سی روز خورانده شد. حیوانات گروه کنترل (A) فقط سرم فیزیولوژی دریافت کردند. از تمام گروهها در پایان روز سی ام، 8 ساعت بعد از دریافت آخرین وعده دارویی، خونگیری به عمل آمد و از نمونه های خونی جمع آوری شده برای اندازه گیری غلظت سرمی هورمون های LH، FSHو تستوسترون استفاده شد. همچنین در پایان سی روز بیضه ها خارج شدند و پس از تهیه مقاطع بافتی و رنگ آمیزی، تغییرات بافتی بیضه نیز بین گروههای تجربی و کنترل بررسی شد. نتایج بدست‌آمده با استفاده از آزمون ANOVA و دانکن ارزیابی شدند.

          نتایج نشان داد مصرف دارو با مقادیر ذکر شده در پایان روز سی ام باعث افزایش معنی داری در غلظت سرمی LH در گروههای تجربی نسبت به گروه کنترل می شود. اختلاف معنی داری در میزان هورمون FSH بین گروههای تجربی و کنترل مشاهده نشد. غلظت سرمی هورمون تستوسترون در پایان روز سی ام کاهش معنی داری نسبت به گروه کنترل نشان داد. با توجه به نتایج حاصله از این مطالعه و مطالعات سایر محققین احتمالاً Selegiline در طی دوره سی روزه از طریق افزایش در میزان LH، اثرات کاهشی در فعالیت گیرنده های سلولهای بینابینی بوجود می آورد و منجر به کاهش فعالیت بیضه ها برای ترشح تستوسترون می شود. همچنین احتمالاً Selegiline به عنوان یک مهارکننده آنزیم مونوآمینواکسیداز (MAO) نوع B باعث افزایش غلظت دوپامین از ناحیه Striatum مغزی شده و منجر به کاهش ترشح پرولاکتین میشود. کاهش ترشح پرولاکتین اثرات LH را بر سلـــول های بینابینی کاهش می دهد و باعث کاهش میزان تستوسترون می گردد. نتایج حاصله از مطالعات بافتی بیضه نشان می دهد که کاهش تراکم اسپرمها در لوله های منی ساز (الیگواسپرمی) ، کاهش سلولهای بینابینی و نقص در زنجیره اسپرماتوژنز را نیز بوجود می آورد .

          نتیجه کلی اینکه، Selegiline  در این دوره زمانی اسپرماتوژنــــز را کاهش می دهد و این عمل وابسته به مقدار داروی دریافتی است.

متن کامل [PDF 219 kb]   (2047 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb