دوره 28، شماره 1 - ( مجله پزشکی بالینی ابن سیناـ بهار 1400 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 41-36 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، sayadiahmad@yahoo.com
چکیده:   (1818 مشاهده)

سابقه و هدف: خودکشی به دلایل متعددی از وراثت و عوامل بیولوژیک گرفته تا عوامل محیطی رخ می‌دهد. در این راستا، مطالعه حاضر با هدف تعیین سطح سرمی ویتامین D، فریتین و هموگلوبین در افراد با اقدام به خودکشی و مقایسه آن با گروه شاهد انجام شد.

مواد و روش‌‌ها: در مطالعه علی- مقایسه‌ای حاضر سطح سرمی ویتامین D، فریتین و هموگلوبین 60 فرد اقدام‌کننده به خودکشی بستری در بیمارستان‌ علی ابن ابیطالب‌(ع) رفسنجان در شش ماه اول سال 1399 با 60 نفر از بستگان بیماران منتخب بدون سابقه اقدام به خودکشی مقایسه گردید. گروه شاهد، پرسشنامه افکار خودکشی Beck را تکمیل نمودند. به منظور تحلیل داده‌ها از آزمون‌های آماری مربع کای، آنوا، t مستقل، Mann–Whitney و Kruskal-Wallis استفاده شد.

یافته‌ها: سطح سرمی ویتامین D افراد اقدام‌کننده به خودکشی، پایین‌تر از افراد گروه شاهد بود (025/0=P). در بین افراد 35-15 سال، سطح سرمی ویتامین D افراد اقدام‌کننده به خودکشی، پایین‌تر از افراد گروه شاهد بود (039/0=P). همچنین سطح سرمی فریتین گروه اقدام‌کننده به خودکشی، پایین‌تر از گروه شاهد محاسبه گردید (003/0=P). سطح سرمی فریتین افراد 35-15 سال اقدام‌کننده به خودکشی (003/0=P)، مردان اقدام‌کننده به خودکشی (003/0=P) و زنان اقدام‌کننده به خودکشی (045/0=P) به‌ طور معنا‌داری کمتر از گروه شاهد بود.

نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه حاکی از آن بودند که کمبود ویتامین D و کم‌خونی می‌تواند یکی از عوامل همبسته با خودکشی باشد؛ از این رو لازم است نسبت به شناسایی این اختلالات در افراد با مشکلات روان‌شناختی از جمله افسردگی اقدام شود تا در صورت وجود، درمان به ‌موقع صورت گیرد.

 
 
متن کامل [PDF 984 kb]   (609 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانپزشكي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.