دوره 14، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1386 )                   جلد 14 شماره 3 صفحات 53-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، Jalalinadooshan@yahoo.com
چکیده:   (3826 مشاهده)

مقدمه و هدف: سرطان پستان شایعترین علت سرطان در زنان می باشد حتی براساس نتایج مطالعات جدید چنین استنباط می شود که سرطان پستان در زنان اساسی ترین و مهمترین بیماری انکولوژی است. ازانواع مارکرهای بیولوژیک تومور در تعیین پیش‏آگهی و پیش‎بینی پاسخ بیماران به رژیم‏های درمانی استفاده می‏گردد. یکی از این مارکرها کاتپسین D می باشدکه یک پروتئازلیزوزومی آسپارتاتی است ونقش اساسی در جنبه های مختلف پیشرفت تومور بازی می کند. هدف از انجام این مطالعه تعیین فراوانی بیان کاتپسین D در سرطان پستان وارتباط آن با درگیری غدد لنفاوی زیر بغل، درجه بدخیمی و مرحله تومور می باشد.

روش کار: این مطالعه به روش توصیفی ـ مقطعی روی 75 نمونه بیماران مبتلا به سرطان پستان (83-1379) بستری در بیمارستان شهید مصطفی خمینی تهران انجام گرفت. پس از آماده سازی نمونه‏ها، از نمونه برش بافتی گرفته شد. یکی از برش‏های بافتی تومور و گره‏های لنفاوی با روش هماتوکسیلین و ائوزین، رنگ‏آمیزی گردید. لام دیگری به روش ایمونوهیستوشیمی با آنتی‏بادی مونو کلونال از نظر کاتپسین D بررسی شد. سپس نوع تومور، تعداد گره‏های لنفاوی درگیر، مرحله تومور، درجه بدخیمی تعیین گردید. تمامی لامها توسط پاتولوژیست واحد مورد بررسی قرار گرفت. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS با استفاده از آزمونهای Chi-Square و Mann-Whitney مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 53.48 سال با انحراف معیار 12.87 بود. 68 درصد نمونه ها از نظر کاتپسین D مثبت بودند و 70.7 درصد درگیری غدد لنفاوی داشتند. بیشتر نمونه ها یعنی 57.3 درصد در Stage II قرار داشتند و 42.7 درصد در grade II بودند. بین بیان کاتپسین D و هیچ یک از متغیرهای مورد بررسی ارتباط آماری معنی داری به دست نیامد.

نتیجه نهایی: در مورد نقش کاتپسین D در تعیین پیش آگهی و بقا و یا ارتباط آن با فاکتورهایی چون درگیری غدد لنفاوی ،درجه تومور ویا مرحله آن در مطالعات مختلف نظرات متفاوتی وجود دارد ولازم است مطالعات وسیعتری در این زمینه انجام شود تا بتوان بهتر در مورد نقش کاتپسین D در تعیین پیش آگهی سرطان پستان قضاوت نمود.

متن کامل [PDF 161 kb]   (1305 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.