دوره 17، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1389 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 38-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ashrafganjoie T, Mangeli F, Niknafs F. Evaluating the Outcomes of Trauma among Pregnant Women Referring to Educational Hospitals of Kerman during 2003-2009. Avicenna J Clin Med 2011; 17 (4) :34-38
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html
اشرفگنجویی طاهره، منگلی فروغ، نیک نفس فرانک. بررسی پیامدهای ناشی از تروما در زنان حامله مراجعه کننده به بیمارستان های آموزشی شهر کرمان طی سالهای 88-82. مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1389; 17 (4) :34-38

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-254-fa.html


1- ، drferi2020@yahoo.com
چکیده:   (5850 مشاهده)

مقدمه و هدف: تروما در طول حاملگی یک علت مهم بیماری و مرگ و میر مادر و جنین می باشد و به طور کلی در 8-6 درصد کل حاملگی ها رخ می دهد. امروزه با افزایش میزان بروز تروماهای غیر نافذ و نافذ، رخداد این حوادث در حاملگی رو به افزایش است. با توجه به شیوع و اهمیت تروما و تناقضاتی که در زمینه عوارض و علل آن وجود دارد، این مطالعه به منظور تعیین پیامدهای ناشی از تروما در زنان حامله مراجعه کننده به بیمارستان های آموزشی شهر کرمان صورت گرفت.

روش کار: در این مطالعه که به صورت توصیفی مقطعی صورت گرفت، با استفاده از اطلاعات موجود در رایانه بایگانی بیمارستانهای آموزشی شهر کرمان لیستی از کلیه زنان حامله دچار تروما تهیه گردید و افراد از نظر مشخصات فردی، نوع تروما، محل آسیب، عوارض مادری و جنینی بر اساس معاینه بالینی مورد مطالعه قرار گرفتند و موارد ثبت گردید. یافته ها به صورت آمار توصیفی و جداول توزیع فراوانی گزارش گردید.

نتایج: 80 زن باردار دچارتروما مورد بررسی قرا گرفتند . میانگین سنی افراد 26.3 سال بود. از نظر سن حاملگی اکثربیماران (66.6%) در محدوده سنی 20 تا 36 هفته قرار داشتند . میانگین سن حاملگی 26 هفته بود واز لحاظ آماری رابطه معنی داری بین عوارض مادری وجنینی و سن حاملگی یافت شد (P<0.05). شایعترین نوع تروما در 96.7% موارد غیر نافذ بوده و شایعترین علت تروما، در 61.7% موارد تصادفات رانندگی بوده است. شایعترین محل آسیب دیده در بیماران شکم بوده است (56.4%) و از لحاظ آماری ارتباط معنی داری بین محل تروما و عوارض مادری و جنینی یافت شد (P<0.05). در مجموع 17 نفر دچار عوارض مادری شدند که در تمامی موارد تروما از نوع غیر نافذ بوده است که این ارتباط از لحاظ آماری معنادار بوده است. شایعترین عارضه مادری ایجاد شده زایمان زودرس بوده است (35.29%) . در مجموع 8 مورد عارضه جنینی دیده شد که شایعترین ان افت ضربان قلب جنین بوده است. در 3 نفر (3.75%) موارد عمل جراحی انجام شد که نوع آن سزارین و شایعترین اندیکاسیون آن ، افت ضربان قلب جنین بوده است.

نتیجه نهایی: با توجه به اینکه تروما در حاملگی چالشی مهم در بخشهای اورژانس میباشد و یکی از شایعترین علل مرگ و میر مادران را در دوران حاملگی تشکیل میدهد و از آنجا که تغییرات آناتومیکی و فیزیولوژیکی دوران بارداری بررسی و شناسایی دقیق تروما را با مشکل روبرو میکند و با توجه به اهمیت موضوع و به منظور کاهش خطرات ناشی از تروما، اقدام در جهت افزایش سطح ایمنی زنان باردار توصیه می شود.

متن کامل [PDF 147 kb]   (2175 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb